Osiem medali na lekkoatletycznych Mistrzostwach Europy U20

2021-07-19

Odbywające się w Tallinnie lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy do lat 20 były udane w wykonaniu reprezentantów Polski – zdobyli trzy złote, trzy srebrne oraz dwa brązowe medale. Mistrzem Europy w rzucie młotem został nasz ambasador – Dawid Piłat.

Konkurs rzutu młotem był niezwykle emocjonujący. Losy złotego medalu ostatecznie rozstrzygnęły się dopiero w ostatniej kolejce. Choć po pierwszym rzucie (na odległość 76.90 m) Dawid Piłat był liderem, w 2, 3 i 4 kolejce wyprzedzał go Francuz Jean Baprtiste Bruxelle (77.90 m) oraz Niemiec Merlin Hummel (77.16).

ME-U20-relacja

W piątym rzucie Dawid posłał młot na odległość 79.20 m, co dało mu pozycję lidera, ale – jak się okazało – nie zamknęło rywalizacji. W ostatniej kolejce Marlin Hummel znowu przerzucił naszego zawodnika (79.32 m) i Dawid wiedział, wchodząc do koła, że musi poprawić swój wynik, jeśli chce zostać Mistrzem Europy. Masz swój cel? Go For It! Dawid rzucił młotem na odległość 79.59 m, zdobył złoty medal i pobił rekord Polski. Tym samy został trzecim Polakiem w historii, który zdobył złoto Mistrzostw Europy juniorów w rzucie młotem. Wcześniej dokonał tego Szymon Ziółkowski w 1995 roku oraz Maciej Pałyszko w 1997 roku.

• Marika Maciejewska – brąz w biegu na 100 metrów przez płotki,
  • Kornelia Lesiewicz – złoto w biegu na 400 metrów.

Łącznie Polska zdobyła 8 medali i zajęła piąte miejsce w klasyfikacji generalnej.