Udany występ lekkoatletów na Mistrzostwach Europy U23 w Tallinnie

2021-07-13

Pięć medali zdobyła reprezentacja Polski podczas Mistrzostw Europy U23 w lekkiej atletyce. Wśród nich znalazła się także nasza ambasadorka Adrianna Sułek, która wywalczyła złoto w siedmioboju.

Pierwszy dzień rywalizacji kończyła na fotelu liderki i nie oddała go już do końca. W taki sposób Adrianna Sułek zdobyła Mistrzostwo Europy U23.

Już pierwsza konkurencja zapowiadała wiele emocji. Ada poprawiła rekord życiowy i pokonała dystans stu metrów przez płotki w czasie 13.43 s., notując drugi czas dnia. Następnie wygrała w konkurencji skoku wzwyż (1.84 m). Po pchnięciu kulą na odległość 13.16 m (siódme miejsce) i zwycięstwie w biegu na 200 metrów (23.63 s.) miała 1500 punktów przewagi nad Brytyjką  Holly Mills.

Relacja z ME U23

W konkurencji skoku w dal zajęła siódme miejsce (6.03 m), a w rzucie oszczepem – dziewiąte (40.89 m.) Przed finałowym biegiem na 800 metrów prowadziła w klasyfikacji generalnej, mając 117 punktów przewagi. Tam (po sprinterskiej końcówce) zajęła drugie miejsce, zdobywając tym samym tytuł mistrzyni Europy w siedmioboju.

Ostatecznie Ada zdobyła 6305 punktów, co jest jej drugim wynikiem w karierze.

Pozostałe sukcesy polskiej reprezentacji

O to, byśmy mogli być spokojni o kolejne sukcesy sztafety 4x400 metrów zatroszczyły się: Natalia Wosztyl, Aleksandra Formella, Karolina Łozowska i Kinga Gacka, które zajęły trzecie miejsce. Dla Kingi Gacki, która trenuje wspólnie z naszą ambasadorką – Igą Baumagrt-Witan pod okiem Iwony Baumgart, był to pierwszy medal na międzynarodowej imprezie. Mistrzostwa w Tallinie są dla Kingi podwójnie szczęśliwe – w finale indywidualnego biegu zajęła szóste miejsce, ustanawiając nowy rekord życiowy: 52.53s.

Do końcowego dorobku medalowego przyczyniła się także:

• Pia Skrzyszowska (złoto w biegu na 100 metrów przez płotki i rekord życiowy 12.77 – siódmy wynik w historii polskiej lekkoatletyki),
  • Klaudia Wojtonik (brąz w biegu na 100 metrów przez płotki).
  • Kinga Królik – bieg przeszkodowy na dystansie 3000 metrów.

Polska reprezentacja zdobyła w Tallinnie pięć medali. Ten wynik przełożył się na szóste miejsce w klasyfikacji generalnej. Wynik ten będzie mieć okazję poprawić reprezentacja, która 15 lipca rozpocznie zmagania na Mistrzostwach Europy U20. Weźmie w nich udział nasz ambasador i młociarz Dawid Piłat.